دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

نیل پتل (Neil Patel) دیجیتال مارکتر معروف که به گفته مجله فوربز جزء ۱۰ دیجیتال مارکتر برتر دنیاست، به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست این گونه پاسخ می‌دهد: دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌¬ای از بازاریابی محصولات و خدمات می گویند که از طریق دستگاه های الکترونیکی انجام می‌شود. طبق این تعریف، دیجیتال مارکتینگ مفهوم نسبتاً جدیدی نیست، بلکه اولین بازاریابی دیجیتال صورت گرفته در دنیا مربوط می‌¬شود به بیش از ۱۰۰ سال پیش. رادیو سال ۱۸۹۶ اختراع شده است. ۱۰ سال زمان برد تا رادیو به محصولی عمومی تبدیل شود و اکثر مردم آن را تهیه کنند و از آن جا بود که به فکر تبلیغات نیز افتادند. اولین تبلیغات مربوط بود به یک اجرای اُپرا که بعد از پخش آن فوراً بلیط‌¬های آن اجرا فروخته شد و این شد روز تولد دیجیتال مارکتینگ.

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

اینترنت با ظهور خود، تحول بسیار بزرگی در زندگی سنتی افراد ایجاد کرد و تا کنون نیز این تحول به شدت پرقدرت ادامه یافته است. یکی از تاثیرات اینترنت روی مارکتینگ و بازاریابی بود. دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و یا خدماتی که در راستای معرفی و شناساندن محصول و خدمات انجام می‌شود، گفته می‌شود. بستر دیجیتال مارکتینگ ، رسانه‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی است. در تعریف دیجیتال مارکتینگ می توان اینگونه گفت که دیجیتال مارکتینگ در اصل همان مارکتینگ (بازاریابی) با ابزارهای دیجیتال است که در راستای رسیدن کسب و کارها به اهدافشان انجام می‌شود. تامی کانیزارو مشاور بازاریابی شرکت IBM تعریف خوبی از دیجیتال مارکتینگ کرده است؛ او در تعریف خود از دیجیتال مارکتینگ می‌گوید: « دیجیتال مارکتینگ همان بازاریابی است. همه ما در عصر کنونی بازاریاب (بازاریاب دیجیتال) هستیم. به طور کلی هر شیوه‌ی بازاریابی در دنیای امروز باید عنصر دیجیتالی داشته باشد.» موفقیت در دنیای دیجیتال شانسی و اتفاقی نیست و نیازمند برنامه ریزی دقیق برای فعالیت در این فضا می باشد. خدمات دیجیتال مارکتینگ می تواند کسب و کار شما را به هدف خود اعم از فروش بیشتر، شناخت برند در وسعتی وسیع و جهانی و رتبه اول گوگل به ثمر برساند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

هر روز به تعداد کسانی که خریدها و نیازهای خود را در بستر اینترنت برطرف می‌کنند، اضافه می‌گردد. دنیای ما به سمتی در حال حرکت است که استفاده از فضای دیجیتال را جهت برآورده کردن نیازها بیشتر می‌کند. روند رو به رشد فضای دیجیتال به کسب‌وکار نشان می‌دهد که باید به موضوع بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ بیش از گذشته اهمیت دهند. در اینجا به برخی از مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) اشاره می کنیم:

 • کاهش قیمت محصولات و خدمات
 • کاهش هزینه‌های بازاریابی
 • دسترسی به مشتریان بیشتر
 • حذف محدودیت‌های زمانی
 • کاهش خطاهای انسانی
دیجیتال مارکتینگ

برای اجرای درست دیجیتال مارکتینگ به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای اجرای موفق برنامه ها و کمپین های دیجیتال مارکتینگ دراختیار داشتن موارد زیر لازم است:
 • در اختیارداشتن صفحات مختلف در شبکه های اجتماعی (لینکدین، اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک)
 • چت آنلاین و پاسخگویی سریع
 • قابلیت ارائه مقاله در سایت
 • بروشور و کاتالوگ آنلاین
 • داشتن سایت و یا پورتال
 • انتشار رپورتاژ آگهی
 • اینفوگرافی، ویدیو
 • برندینگ

اصول مهم دیجیتال مارکتینگ

دنیای اینترنت هر ساعت و هر دقیقه در حال تغییر و به روز شدن است. از این رو صاحبان کسب و کارها باید با این تغییرات آشنا باشند و همگام با این تغییرات پیش بروند. این افراد باید نحوه کارکرد تمام شبکه‌های اجتماعی و مخاطب هر کدام را بشناسند و مناسب با هر شبکه اجتماعی تولید محتوا کنند. از طرف دیگر باید راه و روش‌های جذب مخاطب در هر یک از این شبکه های اجتماعی را بشناسنند و برای جذب دنبال کنندگان بیشتر بهترین راه را انتخاب کنند. آشنایی با دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی اینترنتی و اصول آن نیازمند تمرین و تقویت مهارت و دانش در این زمینه می‌باشد. قطعا با فراگیری این اصول و تکنیک‌ها موفقیت شما بدست می‌آید. در حقیقت دانستن تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ و استفاده از آنها در کسب و کارها رمز موفقیت در دنیای امروز می‌باشد.

اصول مهم دیجیتال مارکتینگ
همگام با تغییرات سریع و روزانه

همان طور که می دانیم تکنولوژی در هر لحظه در حال پیشرفت است و با سرعت به جلو حرکت می کند. پس لازم است یک شرکت دیجیتال مارکتینگ همگام و در راستای این تغییرات حرکت کند. به عنوان مثال فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام در هر روز می تواند متفاوت باشد و قابلیت های متنوعی در هر آپدیت آن اضافه می شود که تبلیغات در هر کدام از آنها می تواند گوناگون باشد. مثلا اضافه شدن قابلیت “لایو” که طریقه ی بازاریابی در شبکه های اجتماعی و تبلیغات در آن با بخش های دیگر مثل “استوری” متفاوت است. در زمینه ی موبایل مارکتینگ نیز تغییرات بسیار سریع اتفاق می افتد و با افزایش استفاده ی افراد از موبایل های هوشمند، دیجیتال مارکتینگ در این مورد هم مهم است.

داشتن یک استراتژی مشخص

داشتن یک استراتژی مشخص در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت است. شرکت های بزرگ اصولا دپارتمان های جداگانه برای هر بخش سئو، شبکه های اجتماعی، تبلیغات آنلاین و روابط عمومی دارند که باید هر قسمت به صورت پیوسته با هم در ارتباط باشند. برای موفقیت باید یک آنالیز و تدوین استراتژی موثر برای تعیین تک تک وظایف گروه ها و تکنیک ها برای دستیابی به هدف داشته باشند.

تحلیل کردن داده

یکی از کار های مهم برای تعیین استراتژی در بازاریابی دیجیتال تحلیل داده ها برای تصمیم گیری درست است. اندازه گیری درست تعداد کاربران، مدت زمان درگیری آنها، صفحات پر بازدید و نرخ تبدیل آنها به فروش بسیار مهم است. برای بدست آوردن این گزارش ها نیاز به علم تحلیل داده است تا در زمان مناسب تصمیمات درستی برای سایت جهت بالا بردن ترافیک گرفته شود مانند انتشار رپورتاژآگهی در زمان مناسب.

استفاده از ایمیل مارکتینگ

امروزه ایمیل مارکتینگ یکی از عوامل تاثیرگذار برای تبدیل کاربران به مشتری است. بیشتر کمپین های ایمیل مارکتینگ موفق بوده اند و باعث افزایش فروش شذه اند. بر اساس نرخ بازگشت سرمایه(ROI) ایمیل مارکتینگ باعث موفقیت استراتژی های دیجیتال مارکتینگ می شود.

دیجیتال مارکتینگ
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا بخشی از کسب و کار است که با استفاده از تولید محتواهای گیرا و جلب و جذب توجه مخاطبان می پردازد . منظور از محتوا ویدیوهای کوتاه ، مقالات، صدا، عکس‌نوشته‌ها و موارد دیگری که مخاطب ما با مشاهده آن‌ها قانع می‌شود ما قابل‌اعتماد و حرفه‌ای هستیم .

تبلیغات آنلاین

هر فعالیتی که برای ایجاد آگاهی، علاقه یا انجام فعالیتی درباره محصولات و خدمات مشخصی از اینترنت استفاده می‌­کند تبلیغات آنلاین گفته میشود. با تبلیغات آنلاین در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و رسانه‌های اجتماعی افراد جدیدی را به سمت سایت و رسانه‌های خود هدایت می‌کنید.

SEO

SEO در دیجیتال مارکتینگ یکی از موارد بسیار مهم می باشد. هدف سئو افزایش مشتریان برای تجارت و یا کسب و کار اینترنتی شما میباشد. وقتی مخاطب در گوگل کلمات کلیدی موردنظر ما را جستجو می‌کند، در اولین نتایج جستجو دیده شویم و بازدیدکنندگان سایت ما بیشتر شوند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی از اصول مهم در دیجیتال مارکتینگ هست که شرکت های بزرگ یک دپارتمان جدا برای این بخش دارند. با زیاد شدن شبکه های اجتماعی فعالیت در این بخش سخت تر هم شده است. یکی از ابزارهای شبکه های اجتماعی هشتگ ها هستند که به کاربران اجازه می دهند تا مطالب را بر طبق دسته بندی خاص منتشر کنند و یا اگر به دنبال مطلبی خاص هم هستند با استفاده از هشتگ بتوانند آن را پیدا کنند. آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان در راستای به پیش بردن تمامی استراتژی های دیجیتال مارکتینگ همواره سعی دارد با کمک تیم مجرب خود تمامی مراحل را به نحوی احسن اجرا کند.


معرفی سرویس های ایمیل مارکتینگ


سیستم ایمیل مارکتینگ رایگان ایرانی میل‌ چی (Mail Chi)

این روزها بسیاری از کسب‌وکارها از میل‌ چی برای سرویس ایمیل مارکتینگ خود کمک می گیرند. میل‌ چی به شما کمک می‌کند بدون اینکه در طراحی تخصص داشته باشید، بتوانید ایمیل‌های جذابی طراحی کنید.

سرویس ایمیل مارکتینگ سندِر (Sender )

با استفاده از نسخه رایگان این سایت، می‌توانید لیست ایمیلی متشکل از ۲۵۰۰ کاربر درست کنید. همچنین امکان ارسال ۱۵ هزار ایمیل در ماه، با استفاده از Sender فراهم است.

سرویس ایمیل مارکتینگ رایگان ایرانی نجوا

یکی از مزیت‌های نجوا این است که به شما اجازه می‌دهد تا جمع‌آوری لیست ۳ هزار مخاطب، به‌رایگان از آن استفاده کنید. بعد از افزایش تعداد کاربران هم می‌توانید از سرویس‌های غیر رایگان این ابزار ایمیل مارکتینگ کمک بگیرید.

سرویس ایمیل مارکتینگ پاکت

پاکت از دیگر سرویس‌های قدرتمند در ایمیل مارکتینگ ایران است. به کمک پاکت شما می‌توانید از سرویس‌های خارجی با قیمت‌ ریالی استفاده کنید. این یک مزیت مهم محسوب می‌شود. مجموعه پاکت به دنبال ارائه سرویس‌های منحصر به فرد و خدمات ویژه به مشتریان خود هستند.

کپی رایتینگ

کپی رایتینگ یا همان تبلیغ نویسی پیوند تجارت و نویسندگی است. در تبلیغ نویسی باید با به کارگیری جملات و عبارت‌های جذب‌کننده آن هم عباراتی متناسب با نوع محصول یا خدمات، فروش و یا جذب مشتری را تضمین کرد. برقراری یک ارتباط اثرگذار بر روی مخاطبان؛ هدف برای آگاه‌سازی از یک محصول و همچنین فروش محصول یا خدمات، از وظایف یک تبلیغ نویس ماهر است.

افزایش نرخ تبدیل سایت

منظور از «بهینه‌سازی نرخ تبدیل سایت» این است که با ایجاد تغییراتی در سایت مثل انتخاب رنگ‌ها، جای هرکدام از المان‌هایی مثل دکمه‌ها، جزئیات منو و ... باعث افزایش کلیک و فروش شویم. افزایش ترافیک سایت یکی از مهم‌ترین بخش‌های نرخ تبدیل سایت میباشد ، طراحی و ساده‌سازی فرایند خرید کمک میکنند تا افراد بیشتری به‌راحتی از ما خرید کنند.

تحلیل سایت و بازدیدکننده

در تحلیل سایت و رفتار بازدیدکننده با استفاده از ابزار هایی که وجود دارد میتوانیم تمام جزئیات بازدید شده از سایت و نحوه استفاده کاربر از سایت را مشاهده کنیم . با استفده از این تحلیل ها میتوانیم تصمیمات سود آوری برای سایتمان بگیریم .

آیا دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه است؟

برای اینکه مخاطب به خریدار تبدیل شود باید مسیری را با عنوان سفر مشتری در قالب قیف فروش پشت سر بگذارد. این اتفاق می‌تواند در دنیای آفلاین نیز اتفاق بیفتد، اما از آنجایی که ابزارها و روش‌های مناسبی برای اندازه‌گیری وجود ندارد، در نتیجه چنین چیزی عملا شدنی نیست. در بازاریابی دیجیتال در هر مرحله از سفر مشتری از لحظه آشنایی با شما تا نهایی شدن خرید و حتی پس از آن همراه مشتری هستید و با تحلیل‌های درست و شناسایی دقیق مخاطبان هدف می‌توانید هزینه‌های خود را به شدت کاهش داده و اثربخشی بازاریابی را افزایش دهید. از سوی دیگر رسانه‌های آفلاین بسیار گران هستند، در صورتی که در بازاریابی دیجیتال با روش‌های رایگان و حتی ارزان قیمت‌تر می‌توانید مشتری بیشتری جذب کنید و هر جایی مانع یا مشکلی وجود داشت نیز از سر راه بردارید. تنوع ابزارها و روش‌های مختلف در بازاریابی دیجیتال و کانال‌های متنوع توزیع محتوا به شما کمک می‌کند تا تبلیغات و فرایندهای بازاریابی شما کاملا سفارشی‌سازی شده باشد. همین موضوع نیز هزینه‌های شما را کاهش داده و نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد.

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز داریم؟

همان‌طور که اشاره کردیم، امکان اندازه‌گیری و سنجش، تنوع کانال‌های توزیع محتوا، ابزارها و روش‌های مختلف و استفاده از تکنولوژی‌های روز باعث شده تا دقیقا بتوانیم مخاطبان درستی را هدف بگیریم و همین موضوع کمک می‌کند تا هزینه‌ها بسیار کاهش پیدا کند و اثربخشی بیشتر شود. معمولا برای اجرای کمپین‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز نداریم ولی این تمام ماجرا نیست. چرا که کاملا بستگی به اهداف شما، اندازه کسب و کار، استراتژی، فرمت محتوای تولید، جزئیات، کانال‌های تولید محتوا و... دارد. گاهی ممکن است برای توزیع، ترویج و ترفیع محتوا نیاز به هزینه و بودجه زیادی داشته باشید. ولی در مجموع باز هم این هزینه‌ها از بسیاری رسانه‌های آفلاین مانند تلویزیون خیلی کمتر است.


دیجیتال مارکتینگ پیاده سازی اصول بازاریابی سنتی بصورت آنلاین است.


دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال پیشرفته و مدرن شامل 4 فعالیت مستقل است:*جذب

در روش جذب برای بالا بردن بازدید از سایت باید افراد را از خارج سایت توسط روش های مختلف تبلیغات به وب سایتمان هدایت کنیم. این اتفاق میتواند از طریق رسانه های اجتماعی ، تبادل با دوستان و روش های زیاد دیگر انجام شود. این امر میتواند هم با صرف بودجه هم روش های رایگان مانندSEOوتبلیغات و .. اتفاق بیفتد.

*فعال‌سازی

در فعال سازی باید افرادی که از سایت بازدید کردند را وادار به فعالیت کنیم. همین فعالیت علاقه شخص به سایت و کار شمارا نشان میدهد.در این روش باید تلاش کنیم فرد را ترغیب کرده تا دست کم اطلاعات تماس خود را در سایت ثبت کند تا زمینه کار های بیشتر فراهم شود.نکته مهم این است ک بعد ازین که محتوا را دردسترس قرار دادیم اطلاعات رادریافت کنیم.s

*پولسازی

منظور از پولسازی این است که بعد ازین که افراد اطلاعات تماس خودرا در اختیار ما گذاشتند از طرف ما پیشنهاداتی دریافت کننند که منجر به افزایش فروش سایت بشود.این پیشنهادات باید به گونه ای باشد که حد اقل هرهفته فروش مشخصی ایجاد شود و منجر به سوددهی شود.

*حفظ

هدف از حفظ انجام فعالیت هاییست که شخصی که به وبسایت ما مراجعه کرده به سمت رقیبان هدایت نشود و بلند مدت در وب سایت ما باقی بماند .برای این منظور باید این فعالیت ها به جلب رضایت هرچه بیشتر مشتری بپردازد تا مشتری بیشتر با ما کار کند و ما هم سود بیشتری داشته باشیم. این امر موجب میشود تا برای خرید بار بعدی مشتری ما اولین موردی باشیم که او انتخاب میکند و یا به افراد دیگر خدمات خوب مارا اطلاع دهد.********************

هر کشوری در جهان متناسب با نیازها و امکانات خود، مهارت‌های متفاوتی را در حوزه دیجیتال مارکتینگ نیاز خواهد داشت. برای مثال در مناطق در حال توسعه مانند آمریکای لاتین و آفریقا، تقاضا برای بازاریابی موبایل (موبایل مارکتینگ) به شدت بالا است. چرا که در بسیاری از مناطق در حال توسعه، موبایل بیشتر از دسکتاپ محبوب شده و امکانات دسترسی آن‌ها به موبایل بسیار بیشتر است. در حال حاضر در کشورهایی چون کانادا، هند، آمریکا، امارات متحده عربی، استرالیا، ایرلند و فیلیپین، شاهد رشد چشمگیر تقاضای بازار دیجیتال مارکتینگ هستیم. در ایران هم این بازار هرچند تقریبا جدید است، اما روزبه‌روز شاهد رشد آن خواهیم بود.


تک پردازان مشاور انفورماتیک و ایده پرداز

با تک پردازان فراتر از اکنون باشید.

مشاوره رایگان:09332771840